Хронічні депресії без лікування тривають роками PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Середа, 08 лютого 2012, 13:55
Зцілення, які можуть здатися дивовижними, бувають після лікування антидепресантами, переконався лікар-психіатр Володимир Пришляк.

- Наприклад, коли в людини із 5-6-річним стажем безуспішного лікування у різних закладах після 2-3-тижневого курсу антидепресантів хвороба раптом відходить, - розповідає лікар. – Зрозуміло, що окрім медикаментозного лікування, хворі на депресію потребують і психотерапевтичного впливу. Адже депресія є яскравим зразком поєднання тілесного, тобто біологічного, і суто психологічного аспектів захворювання. В одних випадках депресія є радше результатом психотравмуючих обставин, в інших – більшу роль відіграє біологічна схильність до цього розладу. Але завжди депресія проявляється як в емоційній, так і в тілесній сферах, тому потребує комбінованого лікування.

Потрібен контакт і з хворим, і з родиною

Раніше вважали, що ендогенна депресія психотерапії як такої не потребує, оскільки не піддається такому впливу. Йшлося лише про призначення антидепресантів, які мали зробити свою справу у будь-якому випадку.

- На сьогоднішній день уже йдеться про те, що психотерапевтичного супроводу потребує лікування усіх без винятку психіатричних пацієнтів, - каже Володимир Пришляк. – Тому що навіть той самий прийом антидепресантів можна правильно забезпечити лише тоді, коли є психотерапевтичний контакт – не тільки лікаря з пацієнтом, а часто й із членами родини пацієнта.

Особливо важливо це у випадку хронічних депресій. Вони, як пояснює лікар, часом можуть тривати й по кілька років.

Методів лікування нині є багато

- Цим нинішні депресії теж відрізняються від колишніх, - каже він. – Раніше типовим перебігом депресії вважали фази загострення, які тривали кілька місяців, а далі стан покращувався, навіть незалежно від лікування. Зараз же усе частіше трапляються випадки, коли депресія тягнеться до двох-трьох, і навіть десяти років без покращення стану. Із такими пацієнтами дуже важливо налагодити отой психотерапевтичний контакт, аби досягти конструктивної співпраці.

Тож нині при лікуванні депресій, як підсумовує лікар, використовують і антидепресанти, і методи психотерапії, і фототерапію – лікування світлом, і голкорефлексотерапію – впливом на біологічно активні точки тіла.

- Досі залишається доволі ефективним і такий давній метод як електроконвульсивна терапія, - додає лікар. – У народі його називають електрошоком. Проводять цю процедуру лише в умовах стаціонару і – лише у найважчих випадках, які не піддаються іншим видам лікування. Утім, насьогодні є дуже широкий вибір антидепресантів та інших препаратів, які при правильному підборі та лікуванні дозволяють впоратися із будь-якою депресією.

Загалом, за словами лікаря, депресії серед інших психіатричних розладів вважають розладами зі сприятливим прогнозом при правильному лікуванні. 

- Добре проведене лікування призводить до повної ремісії, - наголошує Володимир Пришляк. – Тобто депресія не залишає після себе жодних психічних наслідків і людину можна повернути до попереднього стану – такого, який був до хвороби.

Щоправда, як визнає фахівець, депресія, зокрема, ендогенна, має схильність повторюватися. Таким пацієнтам час від часу доводиться лікуватися у психіатра або приймати підтримуюче лікування.

Затягувати з лікуванням не варто

Проблемою залишається те, що пацієнти донині мало довіряють лікарям, додає пан Пришляк. А лікуючись у знахарів, народними методами, займаючись самолікуванням вони лише затягують проблему – депресія стає усе стійкішою, такою, яка нелегко піддаватиметься навіть адекватному лікуванню.

- Упереджене ставлення до психіатрів, психіатрії і психічно хворих пацієнтів у нашому суспільстві є досі, - каже лікар. – Його потрібно змінювати, бо на сьогоднішній день воно явно неадекватне. Вочевидь, воно ще пов’язане з радянськими часами, коли психіатрія виконувала, серед інших, і репресивну функцію, а тодішні препарати давали багато побічних дій. На сьогоднішній день фармакологія розвинена дуже добре, є багато хороших препаратів, які дають добрий ефект без побічних дій, а методи сучасної психотерапії допоможуть пацієнтам подолати свої проблеми і повернутися до повноцінного життя.

(„RIA плюс” №6 від 8 лютого 2011 р.)
Останнє оновлення на Неділя, 24 липня 2016, 08:18