Примусово алкоголізм не вилікуєш PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Вівторок, 28 червня 2011, 18:15
У групі ризику - чоловіки до 21 року та жінки.

Проблема лікування алкоголізму була і залишається дуже актуальною для нашого суспільства. Люди відчайдушно шукають методи, які швидко звільнили б їх від цієї прив’язаності. І при цьому не усвідомлюють, що найважливіша роль у лікуванні належить саме хворому, його силі волі та осмисленому рішенню змінити своє життя.

Про найсучасніші методи звільнення від алкогольної залежності, шлях людини до здорового життя розповідає один із найкращих фахівців у Західній Україні, лікар психіатр-нарколог із 30-річним стажем, керівник спеціалізованої амбулаторії "АСТРА МІА" Іван Пришляк.

- Як позбутися алкогольної залежності?

- Лікування алкоголізму як хвороби контролю вимагає від хворого визнання, що він не може опанувати потягу до алкоголю. Єдиний шлях усвідомлення свого безсилля перед алкоголем є цілковита відмова від нього.

Алкоголік п’є тільки з однієї причини – він узалежнений. Щоб порятувати себе, він мусить стати абсолютним абстинентом – утримуватися від алкоголю. Адже він втрачає можливість контролю над вживанням спиртного. Алкоголь починає панувати над людиною. Організм і психіка алкоголіка відмежовуються від тривожних сигналів про поганий стан його здоров’я, про поведінку, формуючи систему ілюзій і заперечень.

Алкоголік п’є, бо не може звільнитися від почуття сорому і провини. А це породжує нові муки.

- Яке лікування ви пропонуєте?

- Перший етап – звільнення організму від алкоголю, дезінтоксикація, переривання абстинентних явищ і компенсація соматичних проявів алкоголізму.

Другий етап – формування стійких установок на тверезий спосіб життя з допомогою активних психотерапевтичних методик.

Третій – корекція характерологічних особливостей пацієнтів із використанням соціально-адаптуючих методик психотерапії. Це – індивідуальний і груповий аналіз, гештальттерапія, роджеріанська терапія, сімейна терапія та ін.

Процес лікування на першому етапі постійно супроводжується різними психотерапевтичними методиками, які підвищують віру у лікування, активізують позитивні установки, перебудовують ієрархію цінностей.
При цьому використовують раціональну, опосередковану бібліотерапію, сугестивну психотерапію, нейролінгвістичне програмування.

На другому етапі проводиться емоційно-стресова психотерапія за методом О.Довженка, внутрішньом’язова імплантація препарату „Еспераль” або голкорефлексотерапія.

Третій етап є дуже індивідуальним. Він спрямований на підвищення адаптаційного ресурсу особи пацієнта. Цей етап є довготривалим, адже пацієнт повинен усвідомити, що він мусить змінити своє життя і викреслити з нього алкоголь. Із хворими працюють у груповому аналізі або сімейній терапії. Часто в нашій амбулаторії проходять психокорекцію і лікування всі члени сім’ї узалежненого.

- Чи може бути дієвим примусове лікування від алкоголізму?

- Звичайно, що воно не дасть жодного результату. Або якщо і допоможе, то ненадовго. Людина сама повинна вирішити позбутися цієї залежності. Усвідомити, що алкоголь руйнує її життя, кар’єру, псує стосунки з близькими. Вилікуватися – означає назавжди позбутися цієї хвороби. Тобто відмовитися від алкоголю назавжди.

- Хто найбільше ризикує захворіти на алкоголізм?

- До групи ризику належать хлопці віком до 21 року. У цей період вони дорослішають і формуються. Недарма колись у народі говорили, що поки юнак не відслужив у війську, йому не можна пити горілку.
А також у групі ризику жінки. Адже вони дуже чутливі та емоційні. А ще – люди, які мали травму голови. Також схильність до алкоголізму передається генетично.

- Чи збільшилась нині кількість залежних від алкоголю?

- Розвиток алкоголізму безпосередньо залежить від соціальної ситуації в країні. Пияцтво – це реакція на будь-яку невизначеність, напругу: соціальну, сімейну, особисту. Це простий спосіб опору і психологічного захисту. І найперше, що людина намагається зробити, - це втекти від реальної проблеми з допомогою алкоголю.

Разом із тим, алкоголізм найчастіше процвітає у родині через сімейні психологічні проблеми та конфлікти між подружжям. Їх людина намагається приглушити алкоголем. Згодом алкоголізм стає проблемою усієї сім’ї. Хвороба вражає рідних алкоголіка і втягує їх у цю систему.

- Як можна уберегти себе і рідних від алкоголізму?

- Якщо алкоголь вживати помірно та контрольовано, він дає багато позитиву. Загострює емоційне відчуття світу, розслаблює, підсилює творчість. Однак спиртне належить до речовин, які мають транквілізуючу заспокійливу дію. Тож до нього швидко виникає звикання. Помірні дози перестають впливати на організм людини, тому вона їх потроху збільшує. А це вже призводить до психічної залежності. Людина стає рабом. Без алкоголю вона не почувається у рівновазі. У неї вже є фізична залежність (хвороба).

Алкоголізм розвивається на основі регулярного і тривалого вжитку алкоголю і характеризується особливим патологічним станом. Зокрема, нестримним потягом до спиртного, зміною ступеня його перенесення і деградацією особистості.

Алкоголь найбільше поражає духовний бік та руйнує талант, любов, повагу, взаємини між близькими. Тобто він вбиває те, що робить людину людиною.

Юлія Томчишин, газета "Місто", 25.05.2011 р.

 

Останнє оновлення на Вівторок, 28 червня 2011, 18:37