Груповий аналіз PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Четвер, 02 грудня 2010, 08:17
Подолати страхи, депресії, узалежнення, переживання невпевненості, втрату любові, проблеми у спілкуванні з найближчими людьми допомагає такий метод психотерапії як груповий аналіз. Основні психологічні проблеми виникають у спілкуванні з іншими людьми. Насамперед – із найближчими, у рідній сім'ї. Саме там закладаються основи неврозів та інших порушень. Невирішені проблеми у стосунках із рідними згодом переносяться на стосунки з іншими людьми. Якщо такі проблеми повторюються, то нерідко створюють відчуття безвиході.

У таких випадках психотерапія може допомогти побачити щось, що за звичкою давно не помічається. Це дозволяє виявити нові ресурси для вирішення проблем.

Груповий аналіз та індивідуальна психотерапія мають подібності і відмінності. Подібні вони тим, що працюють на основі психоаналізу Зигмунда Фройда – герменевтичного (пояснювального, інтерпретаційного) методу, за допомогою якого шукають прихований, латентний смисл у висловлюваннях і діях людини, аби зрозуміти той взаємозв’язок, що був несвідомим. В індивідуальній терапії основний механізм психотерапевтичної дії – це метод вільних асоціацій.

При цьому людині пропонують говорити все, що тут і тепер приходить їй на думку. (Див. "Правила групи"). Терапевт наголошує на тому, що жодних обмежень чи цензури при цьому немає. Такий вільний потік асоціацій дозволяє відкрити підсвідомий потік мислення. У ході терапії утворюється й так званий невроз переносу – коли пацієнт переносить на терапевта об'єктні відносини, котрі були в первинній сім'ї і свого часу не знайшли належного відреагування і були витіснені. Їх відреаговують тут і тепер – в аналітичній обстановці.

Натомість у груповому аналізі аналогом методу вільних асоціацій є вільні комунікації. Основне правило групи – у ній можна говорити про все, що спадає на думку, на будь-яку тему. Ведучий є присутній в процесі спілкування, інтерпретує окремі його моменти і прослідковує психодинаміку групових процесів. Але переважно він займає нейтральну позицію. Працює група. У ній виявляються проблеми кожного зокрема, а також – матриця цілої групи.

Група теж відтворює невроз переносу – терапевт мимоволі стає "батьком" для учасників групи. А всі учасники – наче утворюють систему дзеркал для кожного, хто в ній займається. Хтось один може репрезентувати агресію учасника, інший – його несміливість, третій – істеричність. У групі це видно дуже чітко, бо проявляються усі реакції – тут і тепер. Йде дуже багато відреагувань. Часто трапляються інсайти – людина наче в озарінні, миттєво починає розуміти суть своєї проблеми, котру вона досі могла не усвідомлювати й десятками років.

При роботі в групі людина звільняється від своїх несвідомих та неефективних моделей поведінки у конфліктних ситуаціях. Вона відреаговує накопичену в позасвідоме внутрішню напругу, котра стала причиною тривоги, страху, депресії. Натомість виробляються інші моделі відреагування – ефективні, свідомі стратегії поведінки.

Якщо індивідуальна терапія може тривати роками, то заняття в групі мають чітко визначений час їхнього завершення. Специфіка групової терапії в тому, що вона дозволяє пришвидшити цей процес. Зміни при в групі помітні набагато швидше, ніж при індивідуальній терапії – це економить час і фінанси учасників. 
Останнє оновлення на Неділя, 24 липня 2016, 07:57