Тверезо про пияцтво PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Неділя, 30 травня 2010, 13:44
Cюди часто звертаються як до останньої інстанції. Шукають порятунку ті, хто розчарувався в офіційній медицині. Ті, хто, потрапивши до рук медпрацівника, який не любить свою роботу, формально виконує свої обов'язки і ставиться до тебе по-людськи тільки після матеріалізованої "щирої подяки"...

 

Приходять сюди, бо інколи потрібно, щоб тебе просто спокійно вислухали, не поглядаючи на годинник та не теревенячи із медсестрою із сусіднього кабінету. Особливо, коли це стосується таких делікатних сфер як психіатрія чи наркологія.

Тут затишно і тихо, звучить легка спокійна музика. Спецамбулаторія "Астра МІА" – невеликий лікувальний заклад на вулиці Малишка, 2 у Тернополі. Господар цього закладу – Іван Васильович Пришляк.

ЛІКУЄМО НЕ АЛКОГОЛІЗМ, А ЛЮДИНУ

- Здебільшого ваші пацієнти – це...

- Більшість наших пацієнтів звертається із проблемою наркологічної залежності. Звісно ж, найбільшою бідою і хворобою суспільства був і залишається алкоголізм.

У нас такий підхід: ми лікуємо не суто алкоголізм чи, скажімо, депресію, а намагаємося лікували людину, сприймаючи її цілісно. Тому й на алкоголізм дивимося ширше, ніж звикло. Адже ця хвороба вражає не лише тіло (у запеклого алкоголіка страждають майже всі органи), а й спричиняє, як ми це умовно називаємо, ураження душі.

Оскільки ми психіатри, то даємо раду ще й з душевними розладами. Виводимо з білої гарячки, знімаємо алкогольні, епілептичні напади. Проте найбільші ураження алкоголізм дає на рівні духу: це вибір між добром і злом, спокусою і совістю, між моральними й аморальними категоріями. Алкоголізм вважають хворобою волі. Хоча його прояви, безперечно, зачіпають й інші аспекти – фізичну залежність, порушення психіки, вплив соціуму.

АЛКОГОЛЬ НЕ МОЖНА ТРАКТУВАТИ ОДНОЗНАЧНО

- Тим не менше, історія вживання алкоголю налічує не лише століття, а тисячоліття... Навіть у Біблії є приклад про перетворення Ісусом води на вино... Коли ж пиття стає не до пуття?

- Алкоголь не є фактором, який можна трактувати однозначно. Історія алкоголю, зокрема вина, невіддільна від історії людства. У певних випадках за умови вживання у помірних кількостях алкоголь не шкодить, а навпаки, буває навіть корисним. Проте, коли людина порушує так звані "правила безпеки" у вживанні алкоголю, починає ним зловживати: пити надто часто і у великих дозах, це й можна вважати початком алкоголізму, при якому людина втрачає можливість нормального споживання спиртного.

- Як відрізнити п'яницю від алкоголіка?

- Пияцтво переростає в алкоголізм тоді, коли бажання випити перетворюється на хворобливий непереборний потяг. Бажаннями ми ще можемо керувати, а потяг уже керує нами. Тобто сутність алкоголізму – не те, що людина багато п'є, а те, що вона не може не пити...

До алкоголізму найчастіше схильні люди, близькі родичі яких страждали цією недугою. Або ж ті, хто пережив травми голови, мав хворобу Боткіна. У групу ризику також входять підлітки і жінки.

Жіночий алкоголізм має свої особливості. Він більш емоційний, хитріший, завжди шукає собі виправдання. Посилається на жіночу слабкість. Знаходить винних і грішних. Він не любить дивитися у дзеркало. Може тому, що жінці прикро бачити там спотворене зображення колишньої краси.

Коли вже виник потяг до алкоголю й усі симптоми алкоголізму, то ліквідувати їх практично неможливо. Тому хвора людина повинна навчитися жити з алкоголізмом так, як люди живуть із багатьма хронічними захворюваннями. Правильно жити з алкоголізмом – це робити так, щоб "світлі проміжки", тобто ремісії, були якомога довшими. Людина мусить свідомо відмовлятися від алкоголю, знаходити в собі сили для такої відмови. Як кажуть, це така певна спокута. І якщо людина дозріла до цього, зрозуміла, що з нею сталося, тоді вона може скріпитися в дусі і за допомогою певних способів – психотерапевтичних, медикаментозних та інших – ми допоможемо їй зробити цей потяг неактуальним, закинути його на задвірки психіки.

Коли нам це вдається, більшість наших пацієнтів, свідомо вибравши тверезий спосіб життя, може його дотримуватися.

У БОРОТЬБІ З ПИЯЦТВОМ ДОПОМАГАЮТЬ... ГОЛКИ

- Якій частці ваших пацієнтів вдається назавжди побороти згубну звичку?

- Серед наших пацієнтів є такі, хто вже 10-15 років взагалі не вживає спиртного. І навіть якщо бувають зриви (бо при алкоголізмі можуть бути зриви, як і при кожній хронічній хворобі бувають загострення), то достатньо рідко – раз на сім чи десять років. Тоді людина знову звертається за допомогою до нас.

Хронічний алкоголізм – хвороба надзвичайно підступна. Здебільшого повернення до старих гріхів відбувається доволі прозаїчно. Минуть місяці, а може й роки, коли людина скаже: тепер я можу дозволити собі чарчину чи келих шампанського в новорічну ніч. І нічого нібито не відбувається... З кожним днем впевненість у своїй невразливості зростає, страх перед минулим зменшується, доза випитого збільшується, "свята" частішають... Далі уже ніхто нічого не рахує...  

- Як зробити, щоб "зелений змій" не переміг?

- У нас комплексний підхід до лікування алкоголізму. Курс триває 2-3 тижні. Спершу ми виводимо людину з алкогольної залежності – чистимо її тіло, приводимо до ладу психічний стан. Застосовуємо медикаментозні і немедикаментозні методи: психотерапію, голкорефлексотерапію, найсучасніші стандарти лікування – наприклад, кодування.

Для того, щоб пройти кодування, людина повинна утримуватися від алкоголю не менше 10-14 днів. Потім проводимо сеанси: групові та індивідуальні. Суть їх у тому, що потяг, який керує алкоголіком, із нашою допомогою пригнічують. А ще лікує втішне слово. Так само, як слово недобре руйнує людську віру, надію, мрію.

- Ви згадали про голкотерапію. Кажуть, голками лікують від усього...

- Ефективність акупунктури уже визнали у багатьох європейських країнах, хоча її корені сягають у глиб століть традицій східної медицини. Суть акупунктури – введення найтонших голок у різні активні точки людського тіла. Сьогодні вона все частіше стає супутнім методом класичної медицини для полегшення багатьох симптомів. Її ефективність доведена при різних післяопераційних болях і депресивних станах.

- Заходячи до вас, зауважила чималеньку чергу. Знаю, є центри для реабілітації алкоголіків, і фахівці там, якщо вірити рекламі, страшенно професійні, і ціни не кусаються. Але черг до них не видно...

- Люди бояться офіційної медицини, бо їм заважають певні стереотипи. Перш за все, їм важко зізнатися собі, що у них є ця проблема. Крім того, більшість пацієнтів воліє лікуватися анонімно. Ми лікуємо саме так, не записуючи прізвищ та адрес. Проте анонімне лікування не означає лікування без відома хворого. Усі ці широко розрекламовані засоби, за допомогою яких нібито можна вилікувати від алкоголізму заочно, - не більш ніж спекуляція на чужій біді. Ні за фотографією, ні за особистими речами людину вилікувати неможливо, хто б там що не казав! Перше і найголовніше правило у лікуванні алкоголізму – бажання самого пацієнта.

(Ольга Коверко-Сагаль, "НОВА Тернопільська газета", 14.03.2007)
Останнє оновлення на Середа, 19 жовтня 2011, 14:14